Chip Tuning işlemi aracınızın motor beyni yazılımına yapılan güncellemelerdir. Bilgisayar ortamında yapılan bu güncellemeler sayesinde motor daha güçlü olması yanı sıra daha ekonomik olacaktır. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen en iyi ve yararlı araç kişiselleştirme işlemidir. Kullandığımız lisanslı ve kaliteli cihazlar sayesinde aracınıza zarar vermeden istenilen değerler elde edilebilmektedir. Aracınızın orjinal yazılımı, serverlarımızda güvenle saklanmakta ve gerektiğinde orjinal yazılım araca tekrar yüklenebilmektedir. Sağlayacağınız yakıt ekonomisi ile verdiğiniz ücreti kısa sürede çıkartırken aynı zamanda daha hızlı ve daha havalı bir araba sahibi olacaksınız. Btperformance garage olarak Bartın’da chip tuning işlemini %100 müşteri memnuniyeti garantisi ile yapmaktayız. Bartın chip tuning olarak bu sayfada yazılım hakkında merak edilenleri anlatmaya çalıştık.

Bartın Chip Tuning
Btperformance – Bartın Chip Tuning Garage

**Aracınızın chip tuning işlemi sonrası çıkacağı güç değerlerini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Motor kontrol ünitesi diğer bir ismiyle ECU veya motor beyni motorun çalışmasını A’dan Z’ye yöneten parçadır. Bildiğiniz gibi özellikle yeni nesil araçlarda sensörler aracın ve motorun her yerinde bulunmaktadır. Bu sensörlerden gelen bilgiler motor beyninde yorumlanır ve motor bu bilgiler ışığında çalışır. Motorun çalışmasına yardımcı olan hemen hemen bütün parçalar motor kontrol ünitesinden gelen komutlar sayesinde çalışmaktadır. Motor beyni içerisindeki bu yazılım araca özeldir. Chip tuning, motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilerek otomobilin performansını arttırmaya yönelik yapılan işleme verilen isimdir. Chip tuning işlemi sayesinde motor kontrol ünitesinden alınan yazılım güncellenir ve motorun performansının artması sağlanır. Motor performansının artmasının yanı sıra yakıt tasarrufu da sağlayan chip tuning işlemi günümüzde sıkça tercih edilen uygulamalar arasına girmektedir. Chip tuning uygulaması sadece otomobillerde değil motorsiklet, kamyon, otobüs, traktör ve hatta deniz taşıtlarında da uygulanmaktadır.

Güncel Chip Tuning Fiyatı ve İşlem Süresi

Chip Tuning İşlem Süresi:
Chip Tuning işlem süresi ortalama 3 saattir. İlk olarak motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılım araçtan bilgisayar ortamına alınır. Alınan yazılım profesyonel ekiplerce hazırlandıktan sonra aracın güncellenmiş yazılım araç beynine tekrar yazdırılır. Bu işlemlerden sonra araç sahibi ile test sürüşüne çıkılır. Genellikle bu aşamada işlem tamamlanmış olur fakat bazı durumlarda yazılıma ince ayar yapılması gerekebilir. Böyle durumda hemen yazılım tekrar güncellenerek test sürüşüne çıkılır. Btperformance olarak memnuniyet garantisi vermekteyiz. Bu nedenle araç sahibi istekleri doğrultusunda yazılımda değişiklikler yapabiliyoruz. Bu işlemler araca özel yapıldığı ve işlem süresinin uzun sürmesinden dolayı müşterilerimize gelmeden önce randevu almalarını istiyoruz. Unutmayınız ki iletişim sayfasında bulunan Btperformance Bartın Şubesi telefon numarasını arayarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Chip Tuning Ücreti:
Chip tuning işlem fiyatı araca ve kullanılan beyin modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kesin bir fiyat bilgisi mümkün olmamaktadır. Ortalama bir fiyat bilgisi olması açısından hazırladığımız sayfayı inceleyebilirsiniz. Fiyat listesindeki ücretler aylık olarak güncellenmektedir. Güncel ortalama fiyat bilgisi için burayı tıklayabilirsiniz. Kredi kartı geçerlidir. Taksit imkanı bulunmaktadır. Kredi kartı kullanımı ile alakalı olarak ayrıntılı bilgiyi fiyat listesi sayfamızda bulabilirsiniz.

Bartın Chip Tuning
Bartın Chip Tuning

Chip Tuning Hangi Araçlarda Uygulanır?

Chip Tuning işlemi beyin ile çalışan motorların hemen hemen hepsinde uygulanabilmektedir. Genel olarak turbo dizel veya turbo benzinli motorlarda tercih edilse de atmosferik araçlarda da uygulanabilmektedir. Turbolu araçlarda daha fazla tercih edilmesinin sebebi güç artışının çok daha fazla olmasıdır. Turbolu araçlarda güç artışı %20-40 iken atmosferik motorlarda bu oran %5-15 arasında olmaktadır.

*Atmosferik motorlarda chip tuning işlemi hakkında ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Bartın Chip Tuning - Remap Uygulaması
Bartın Chip Tuning – Remap Uygulaması

Bartın chip tuning olarak teknik detaylara girmeden merak edenler için tuning işlemi yani güncelleme sırasında motor kontrol ünitesi içerisinden alınan yazılımda değiştirilen değerlerden kısaca bahsedersek;

Diesel Motorlar İçin Değiştirilen Değerler;

 • Birim havaya verilen Yakıt miktarı
 • Püskürtme başlangıç zamanı ve süresi
 • Common rail motorlar için yakıt basıncı ve maksimum limitler
 • Turbo basıncı ve tubo basınç limitleri
 • Tork limitleri
 • Giriş hava sıcaklığına göre değerler
 • Egzoz sıcaklığına göre değerler

Benzinli Motorlar İçin Değiştirilen Değerler;

 • Yakıt Püskürtme zamanı
 • Ateşleme açısı
 • Hava/yakıt karışım oranı (Lambda değerleri)
 • Giriş hava sıcaklığına göre değerler
 • Egzoz sıcaklığına göre değerler
 • Direkt Enjeksiyonlu motorlar için yakıt basıncı
 • Tork limitleri
 • Turbo hava basıncı ve maksimum turbo limitleri

gibi değerler değiştirilmektedir. Stage 1 yani soft yazılım için değiştirilen değerler yukarıdaki gibidir. Soft yazılım adı üzerinde araca zarar vermeyecek kadar ve limitleri zorlamadan yapılan motor güçlendirme işlemidir. Limitlerde zorlama olmadığı için motorunuza zarar gelmeyeceği gibi motorun çalışırken rahatlaması da söz konusu olacaktır. Teknik detayları ön yargı adlı makalemizde açıkladığımız için bu sayfada tekrar bahsedilemeyecektir.

Kullandığımız Cihazlar

Magicmotorsport tarafından üretilen ve en kaliteli okuma cihazı olarak kabul edilen FLEX cihazı.

Ailentech tarafından üretilen Kess ve K-tag cihazları

Yukarıda bahsedilen cihazlar ile piyasada bulunan araçların %95’inin motor beynine hiç dokunulmadan sadece kablo bağlantısı ile yazılım atma işlemi yapılabilmektedir. Bu durumun bize veya araç sahibine sağladığı avantaj ise motor beyni dahil aracın hiç bir yerine anahtar bile değmemektedir. Bu da aracın garantisinin bozulmayacağı anlamını taşır.

Chip Tuning Zararlı mı ?

Soft yazılımın motora zararı olmadığı gibi faydası dahi olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki motor gücünün artması motor ve motorun çalışmasına yardımcı tüm parçalarda ekstra yük meydana getirecektir. Bu nedenle motorun sağlıklı çalışmasını engellemese de chiptuning işleminden önce sağlıklı olmayan parçalar kendini gösterebilmekte ve motorun zarar görmesine neden olabilmektedir. Kısacası motor ve parçalarının kondisyonunun iyi olduğundan emin olunduktan sonra chip tuning işleminin araca hiç bir zararı olmayacaktır. Motorun kondisyonuna güvenildikten sonra tavsiye edilen bir uygulama olduğu muhakkaktır.

Aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilir veya garajımıza gelerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Tarafımızca gerçekleştirilen diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

DPF İptali
EGR İptali
Adblue İptal
i
– Arıza DTC Silme

Gizli Özellik Açma (BMW, Audi, Volkswagen, Seat, Skoda)

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 

– Motor Kontrol Ünitesi ECU
– Atmosferik ve Turbo