btp

Yalova Chip Tuning

Chip Tuning işlemi aracınızın motor beyni yazılımına yapılan geliştirmelerdir. Bilgisayar ortamında yapılan bu düzenlemeler sayesinde motor daha güçlü olması yanı sıra daha ekonomik olacaktır. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen en iyi ve yararlı araç kişiselleştirme işlemidir. Kullandığımız lisanslı ve kaliteli cihazlar sayesinde aracınıza zarar vermeden istenilen değerler elde edilebilmektedir. Aracınızın orjinal yazılımı, serverlarımızda güvenle saklanmakta ve gerektiğinde orjinal yazılım araca tekrar yüklenebilmektedir. Sağlayacağınız yakıt ekonomisi ile verdiğiniz ücreti kısa sürede çıkartırken aynı zamanda daha hızlı ve daha ekonomik bir araba sahibi olacaksınız. Bi Turbo Performance garage olarak Yalova’da chip tuning işlemini %100 müşteri memnuniyeti garantisi ile yapmaktayız. Yalova chip tuning olarak bu sayfada yazılım hakkında merak edilenleri anlatmaya çalıştık.

BTPerformance - Yalova Chip Tuning Garage
Btperformance – Yalova Chip Tuning Garage

**Aracınızın chip tuning işlemi sonrası çıkacağı güç veya tork değerlerini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Motor kontrol ünitesi diğer bir ismiyle ECU veya motor beyni motorun çalışmasını A’dan Z’ye yöneten parçadır. Bildiğiniz gibi özellikle yeni nesil araçlarda sensörler aracın ve motorun her yerinde bulunmaktadır. Bu sensörlerden gelen bilgileri motor beyni yorumlar ve motor bu bilgiler ışığında çalışır. Motorun çalışmasına yardımcı olan hemen hemen bütün parçalar motor kontrol ünitesinden gelen komutlar sayesinde çalışmaktadır. Motor beyni içerisindeki bu yazılım araca özeldir. Chip tuning, motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilerek otomobilin performansını arttırmaya yönelik yapılan işleme verilen isimdir. Chip tuning işlemi sayesinde motor kontrol ünitesinden alınan yazılımın gerekli haritaları güncellenir ve motorun performansının artması sağlanır. Motor performansının artmasının yanı sıra ayrıca yakıt tasarrufu da sağlayan chip tuning işlemi günümüzde sıkça tercih edilen uygulamalar arasına girmektedir. Chip tuning uygulaması sadece otomobillerde değil motosiklet, kamyon, otobüs, traktör ve hatta deniz taşıtlarında da uygulanmaktadır.

Fiyatı ve İşlem Süresi

Chip Tuning İşlem Süresi:
Chip Tuning işlem süresi ortalama 4 saat sürmektedir. Öncelikle aracınızı arıza tespit cihazına bağlıyoruz ve motorun arıza geçmişine bakıyoruz. Aktif veya pasif arıza kodu var ise aracı ayrıntılı şekilde inceliyoruz. Chip tuning işlemine uygun gördüğümüz takdirde araç ile yol testine çıkıyoruz. Aracın stock güç ve tork değerlerini tespit edebilmek için dyno cihazı ile yaptığımız bu yol testinde stock güç ve tork ölçümlerine ek olarak 60-160 hızlanma süresi, hızlanma sürecindeki anlık veriler kontrol edilir. Değerler kayıt altına alındıktan sonra garajımızda motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımı araçtan bilgisayar ortamına alıyoruz. Aldığımız yazılım müşteri istekleri doğrultusunda ve araca özel olarak hazırlandıktan sonra aracın güncellenmiş yazılımını araç beynine tekrar yazdırıyoruz. Bu işlemlerden sonra araç sahibi ile tekrar test sürüşüne çıkıyoruz. Genellikle bu aşamada işlem tamamlanmış olur fakat bazı durumlarda yazılıma ince ayar yapılması gerekebilir. Böyle durumda hemen yazılım tekrar güncellenerek test sürüşüne çıkılır.

Btperformance olarak memnuniyet garantisi vermekteyiz. Bu nedenle araç sahibi istekleri doğrultusunda yazılımda değişiklikler yapabiliyoruz. Bu işlemler araca özel yapıldığı ve işlem süresinin uzun sürmesinden dolayı müşterilerimize gelmeden önce randevu almalarını istiyoruz. Unutmayınız ki iletişim sayfasında bulunan telefon numarasını arayarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Chip Tuning Ücreti:
Chip tuning işlem fiyatı aylık olarak güncellenmektedir. Bu nedenle güncel fiyat bilgisi için sadece internet sitemizdeki fiyat listesi bölümüne bakınız. Güncel fiyat bilgisi için burayı tıklayabilirsiniz. Ayrıca tüm işlemlerde olduğu gibi cihp tuning işleminde de kredi kartı geçerlidir. Taksit imkanı bulunmaktadır. Kredi kartı kullanımı ile alakalı olarak ayrıntılı bilgiyi fiyat listesi sayfamızda bulabilirsiniz.

Yalova Chip Tuning - Masa Üstü Okuma Yazma
Yalova Chip Tuning – Masa Üstü Okuma Yazma

Chip Tuning Hangi Araçlarda Uygulanır?

Chip Tuning işlemi beyin ile çalışan motorların hemen hemen hepsinde uygulanabilmektedir. Genel olarak turbo dizel veya turbo benzinli motorlarda tercih edilse de atmosferik araçlarda da uygulanmaktadır. Turbolu araçlarda daha fazla tercih edilmesinin sebebi güç artışının çok daha fazla olmasıdır. Turbolu araçlarda güç artışı %20-40 iken atmosferik motorlarda bu oran %5-15 arasında olmaktadır.

*Atmosferik motorlarda chip tuning işlemi hakkında ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Yalova Chip Tuning - Remap Uygulaması
Yalova Chip Tuning – Remap Uygulaması

Yalova chip tuning olarak teknik detaylara girmeden merak edenler için tuning işlemi yani güncelleme sırasında motor kontrol ünitesi içerisinden alınan yazılımda değiştirilen değerlerden kısaca bahsedersek;

Dizel Motorlar İçin Değiştirilen Değerler;

 • Birim havaya verilen Yakıt miktarı
 • Püskürtme başlangıç zamanı ve süresi
 • Common rail motorlar için yakıt basıncı ve maksimum limitler
 • Turbo basıncı ve turbo basınç limitleri
 • Tork limitleri ve diğer kısıtlayıcı limitler
 • Giriş hava sıcaklığına göre değerler
 • Egzoz sıcaklığına veya motor sıcaklığına göre değerler

Benzinli Motorlar İçin Değiştirilen Değerler;

 • Yakıt Püskürtme zamanı
 • Ateşleme açısı
 • Hava/yakıt karışım oranı (Lambda değerleri)
 • Giriş hava sıcaklığına göre değerler
 • Egzoz sıcaklığına göre değerler
 • Direkt Enjeksiyonlu motorlar için yakıt basıncı
 • Tork limitleri
 • Turbo hava basıncı ve maksimum turbo limitleri

gibi değerler değiştirilmektedir. Stage 1 yani soft yazılım için değiştirilen değerler yukarıdaki gibidir. Soft yazılım adı üzerinde araca zarar vermeyecek kadar ve limitleri zorlamadan yapılan motor güçlendirme işlemidir. Limitlerde zorlama olmadığından dolayı motorunuza zarar gelmeyeceği gibi motorun çalışırken rahatlaması da söz konusu olacaktır. Teknik detayları ön yargı adlı makalemizde açıkladığımız için bu sayfada tekrar bahsedilemeyecektir.

Garajımızda Kullandığımız Cihazlar

Magicmotorsport tarafından üretilen ve en kaliteli okuma cihazı olarak kabul edilen MAGPro2 X17 Master ve FLEX Master cihazları.

Ailentech tarafından üretilen Kess V2 master ve K-tag master cihazları

Yukarıda bahsedilen X17, Flex veya Kess ile piyasada bulunan araçların %95’inin motor beynine hiç dokunulmadan sadece kablo bağlantısı ile yazılım atma işlemi yapılabilmektedir. Bu durumun bize ve araç sahibine sağladığı avantaj ise motor beyni dahil aracın hiç bir yerine anahtar bile değmemektedir. Bu sayede de aracın garantisinin bozulmayacağı anlamını taşır.

Chip Tuning Zararlı mı ?

Soft yazılımın motora zararı olmadığı gibi faydası dahi olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki motor gücünün artması motor ve motorun çalışmasına yardımcı tüm parçalarda ekstra yük meydana getirecektir. Bu nedenle motorun sağlıklı çalışmasını engellemese de chiptuning işleminden önce sağlıklı olmayan parçalar kendini gösterebilmekte ve motorun zarar görmesine neden olabilmektedir. Kısacası motor ve parçalarının kondisyonunun iyi olduğundan emin olunduktan sonra chip tuning işleminin araca hiç bir zararı olmayacaktır. Motorun kondisyonuna güvenildikten sonra tavsiye edilen bir uygulama olduğu muhakkaktır.

Önyargılarınız var ise ve bunlardan kurtulamıyorsanız size özel hazırladığımız makaleyi okumanızı tavsiye ederiz. Chip Tuning Ön Yargıları ile Savaşıyoruz.

Aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Veya garajımıza gelerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Diğer uygulamalarımız hakkında bilgi sahibi olmak için hizmetlerimiz sayfasına bakabilirsiniz.

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 
– Motor Kontrol Ünitesi ECU
– Atmosferik ve Turbo

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?