btp

Yalova EGR ve DPF İptali

Emisyon standartlarının her geçen gün daha katı hale gelmesi çevre veya doğa açısından çok güzel gelişme olmasına rağmen araç sahiplerini zorlayan durumlara sebebiyet vermektedir. Parça fiyatlarının çok yüksek olması parçaların arızalanması gibi durumlarda araç sahiplerinin bütçesini sarsmakta ve yanlış uygulamalar yapmaya itmektedir. Parçanın değişimi bütçeyi zorlarken parçanın iptali de çevreye zarar verme riskini doğurmaktadır. Btperformance olarak bu çıkmazdan en hafif hasarla nasıl çıkılacağı yönünde yaptığımız araştırmalar sayesinde mekanik olarak yaptırdığımız yönlendirmeler ile hem çevreye zararı minimuma indirip hem de araç sahibinin bütçesini sarsmamasını sağlıyoruz. Bu sayfada Yalova DPF iptali ve Yalova EGR iptali hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sayfa içerisindeki linklerden veya menü içerisinde SSS bölümünden konular hakkında daha da ayrıntılı bilgi alma şansınız olacaktır. Bizi tercih ederseniz çevreye zarar vermeden bu sorunlardan minimum ücretle kurtulmanızı sağlayabiliriz.

Yalova DPF ve EGR İptali
Yalova DPF ve EGR İptali

DPF (Dizel Partikül Filtresi) Nedir? Yalova DPF İptali

DPF, Dizel partikül filtresi, egzoz emisyon değerlerini düşürmek amacıyla kullanılan motor egzoz sistemleri parçasıdır. Dizel partikül filtresi, emisyon standartları gereği Euro 4 araçların bazılarında Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunmaktadır. Dizel partikül filtresi çalışma prensibi olarak çevreye zararlı olan partikülleri tutar ve içerisinde hapseder. Partikül filtresi içerisinde hapsedilen partiküller nedeniyle filtre bir süre sonra dolar. Dizel partikül filtresi basınç sensörleri filtre içerisindeki partikül miktarını ölçer ve eğer yüksek kurum seviyesi teşhis edilmesi durumunda rejenerasyon işlemi başlar. Yani dizel partikül filtresi temizleme işlemi başlatır.

Yalova DPF İptali - DPF İptali Nedir?
Yalova DPF İptali – DPF İptali Nedir?

DPF Neden Tıkanır?

  • Düşük kaliteli yakıt,
  • Düşük hızda ve yoğun trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
  • Yanlış yağ kullanımı sonrası motorun yağ yakması

Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır. Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde veya dünyanın birçok ülkesinde DPF problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.

Yalova DPF İptali Nedir? DPF İptali Nasıl Yapılır?

Dizel partikül filtresi tamamen tıkandığında ya yenisi ile değiştirmeniz gerekir yada iptal ettirmeniz gerekir. Bu işlem partikül filtresinin içinin boşaltılması ile yapılmaktadır. İçi boşaltılan filtre görevini yerine getiremediği için motor kontrol ünitesi tarafından algılanır ve arıza lambası yakar. Bu nedenle motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilmesi ve dpf iptaline uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle DPF iptaline karar vermeniz halinde yazılımında atılması gerekir.

Yalova’da DPF iptalini BTPerformance garajımızda profesyonel ekip ve cihazlarımızla yapmaktayız.

*DPF iptal ettirmekte kararsızsanız bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz ”DPF İptal Edilmelimi?” isimli sayfayı okumanızı tavsiye ederiz.

Yalova DPF İptali Fiyatı 2021 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Yalova DPF İptali fiyat bilgisi için btperformance fiyat listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Güncel fiyat bilgisi piyasadaki araçların %90’ını kapsamaktadır. Bazı araçlarda fiyatlar değişebildiği için iptale karar vermeniz durumunda net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. İşlem süresi yaklaşık 3 saattir.
*Fakat aracın beyin modeline göre fiyat ve zaman belirlendiği unutulmamalıdır.

EGR (Egzoz Gaz Sirkülasyonu) Nedir? Yalova EGR İptali

EGR Valfi, egsoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli ve dizel motorlarda kullanılan emisyon sistemidir. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollanır ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. 

Yalova EGR İptali - EGR Valfi Nedir?
Yalova EGR İptali – EGR Valfi Nedir?

Yalova EGR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?

Kurum birikimi zaman içerisinde EGR Valfini bozabilmektedir. Yan sanayi EGR Valfi ile değişimini yaptığınızda bir süre sonra tekrar aynı arıza ile karşılaştığınızı göreceksiniz. Bu nedenle EGR valfi arızasında iki seçeneği aklınıza getirmelisiniz. Birincisi orjinal yedek parça ile değişimi diğeri ise EGR ‘nin yazılımsal iptali. Yazılımsal iptalinden sonra emisyon değerlerini değiştirmemekle birlikte daha performanslı çalışmasını sağlar. Peki nasıl performansı artıyor sorusunu cevaplamak gerekirse; EGR Valfi, motordan çıkan yanmış egzoz gazını temiz hava ile karıştırarak tekrar motora yollar. İptal sonrası motorda sadece temiz hava yanacağı için daha kaliteli ve güçlü yanma olacaktır. Zararı var mı sorusuna ise; EGR sistemi yanma odasının soğumasına yardımcı olan bir sistemdir. EGR iptali sonrası motor yanma odasına ısı artması söz konusu olacaktır. Dizel araçlar sıcağa karşı çok dayanıklı olduğu için hiç bir zararı olmayacaktır. Fakat benzinli araçlarda dikkat edilmesi gerekir.

EGR İptali EGR valfinin körlenmesi ile yapılabilmektedir. Fakat motor kontrol ünitesi EGR valfinin mekanik olarak körlendiğinden haberi olmadığı için EGR valfi çalışıyormuş gibi motoru yönetmeye devam edecektir. Bu nedenle yazılımsal olarak iptal edilen EGR daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

*EGR iptal ettirmekte kararsızsanız bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz ”EGR Valfi Nasıl İptal Edilir?” isimli sayfayı okumanızı tavsiye ederiz.

Yalova EGR İptali Fiyatı 2020 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

EGR iptal ücreti için fiyat bilgisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. DPF ile birlikte iptal edildiği takdirde daha avantajlı bir fiyat olacaktır.

DPF veya EGR İptalinin Arabaya Zararı Varmıdır?

Bu parçaların iptalinin araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer. (Örnek:Araç Euro 5 normundan Euro 4 normuna düşer). Fakat bu değişim genel olarak aracın egzoz muayenesinden geçmesine engel değildir.

Bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Veya sayfanın alt kısmına yorum yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman teknolojiyi takip ediyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz.

Diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tarafımıza ait olan aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
Motor Kontrol Ünitesi ECU
Dizel Partikül Filtresi DPF
Egzoz Gazı Sirkülasyonu EGR

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?