btp

Yalova EGR ve DPF İptali

Yalova DPF iptali ve EGR iptali işlemlerini BTPerformance garajımızda gerçekleştirmekteyiz. Bazı durumlarda DPF yani partikül filtresinin iptali gerekebilmektedir. Bu sayfada DPF ve EGR tanımları yapılmış olup aynı zamanda iptalleri hakkında bilgi verilmiştir. DPF ve EGR iptalleri hakkında bütün sorularınızı yanıtladığımız bu sayfada fiyatlar hakkında da bilgi verilmiştir. Ayrıca sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmından yazabilir veya bize iletişim sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yalova DPF ve EGR İptali
Yalova DPF ve EGR İptali

DPF (Dizel Partikül Filtresi) Nedir? Yalova DPF İptali

DPF, Dizel partikül filtresi, egzoz emisyon değerlerini düşürmek amacıyla kullanılan motor egzoz sistemleri parçasıdır. Dizel partikül filtresi emisyon standartları gereği Euro 4 araçların bazılarında Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunur. Dizel partikül filtresi çalışma prensibi olarak çevreye zararlı olan partikülleri tutar ve içerisinde hapseder. Partikül filtresi içerisinde hapsedilen partiküller nedeniyle filtre bir süre sonra dolar. Bu doluluk miktarı artarsa dizel partikül filtresinin tıkanması söz konusu olabilir. Dizel partikül filtresi basınç sensörleri filtre içerisindeki partikül miktarını ölçer ve eğer yüksek kurum seviyesi teşhis edilmesi durumunda rejenerasyon işlemi başlar. Yani dizel partikül filtresi temizleme işlemi başlatır.

Yalova DPF İptali - DPF İptali Nedir?
Yalova DPF İptali – DPF İptali Nedir?

DPF Neden Tıkanır?

  • Düşük kaliteli yakıt,
  • Düşük hızda ve yoğun trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
  • Yanlış yağ kullanımı sonrası motorun yağ yakması

Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde DPF problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.

Yalova DPF İptali Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Dizel partikül filtresi tamamen tıkandığında iptal etmek gerekebilir. Bu işlem partikül filtresinin içinin boşaltılması ile yapılmaktadır. İçi boşaltılan filtre görevini yerine getiremediği için motor kontrol ünitesi tarafından algılanır ve arıza lambası yakar. Bu nedenle motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilmesi ve dpf iptaline uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle DPF iptaline karar vermeniz halinde yazılımında atılması söz konusu olacaktır.

Yalova’da DPF iptalini BTPerformance garajımızda profesyonel ekip ve cihazlarımızla yapmaktayız.

Yalova DPF İptali Fiyatı 2020 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Yalova DPF İptali fiyat bilgisi için btperformance fiyat listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Güncel fiyat bilgisi piyasadaki araçların %90’ını kapsamaktadır. Bazı araçlarda fiyatlar değişebilir bu nedenle iptale karar vermeniz durumunda net fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. İşlem süresi yaklaşık 3 saattir.
*Fakat aracın beyin modeline göre fiyat ve zaman belirlendiği unutulmamalıdır.

EGR (Egzoz Gaz Sirkülasyonu) Nedir? Yalova EGR İptali

EGR Valfi, egsoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli motorlarda kullanıldığı gibi ve dizel motorlarda da kullanılır. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollanır ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. 

Yalova EGR İptali - EGR Valfi Nedir?
Yalova EGR İptali – EGR Valfi Nedir?

Yalova EGR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?

EGR İptali tek başına tercih edilen bir işle değildir. DPF iptali ile birlikte yaptırılan bu işlem motorun daha performanslı çalışmasına yardımcı olmaktadır Peki performanslı çalışırken motorda yaptığı değişiklik nedir sorusunu cevaplamak gerekirse; EGR sistemi yanma odasının soğumasına yardımcı olan bir sistemdir. EGR iptali sonrası motor yanma odasına ısı artması söz konusu olacaktır. Bu nedenleEGR İptali gerçekleştirmek isteyen kullanıcılalrın motorun kondüsyonuna özen göstermesi gerekmektedir.

EGR İptali EGR valfinin körlenmesi ile yapılabilmektedr. Fakat motor kontrol ünitesi EGR valfinin mekanik olarak körlendiğinden haberi olmadığı için EGR valfi çalışıyormuş gibi motoru yönetmeye devam edecektir. Bu nedenle yazılımsal olarak iptal edilen EGR daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Yukarıda da anlattığımız gibi genel olarak tek başına iptal işlemi düşünülmeyen EGR DPF iptali ile birlikte yapılabilmektedir.

Yalova EGR İptali Fiyatı 2020 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

EGR iptal ücreti için fiyat bilgisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. DPF ile birlikte iptal edildiği takdirde daha avantajlı bir fiyat olacaktır.

DPF veya EGR İptalinin Arabaya Zararı Varmıdır?

Bu parçaların iptalinin araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer. (Örnek:Araç Euro 5 normundan Euro 4 normuna düşer). Fakat bu değişim genel olarak aracın egzoz muayenesinden geçmesine engel değildir.

Tavsiye veya bilgi almak için her zaman iletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilir veya garajımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
Motor Kontrol Ünitesi ECU
Dizel Partikül Filtresi DPF
Egzoz Gazı Sirkülasyonu EGR

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?