btpteknik

Chip Tuning Ön Yargıları ile Savaşıyoruz

Chip tuning işlemi, araç sahipleri tarafından önyargı ile bakılan bir uygulama olduğu için bu konu hakkında yazı yazmak istedik. Eğer bu sayfayı dikkatlice okursanız ön yargılarınızdan ve aklınızdaki sorulardan kurtulacaksınız. Yazıya başlamadan önce chip tuning işlemi nasıl yapılır onu anlamak gerekir. 2000 yılından sonra üretilen arabaların %95’inde motoru yönetmesi için beyin kullanılmaya başlandı. Biz buna motor kontrol ünitesi halk arasında bilinen ismi ile motor beyni veya ecu diyoruz. Motor beyni içerisinde bulunan yazılım motorun her hareketini yöneterek verimli çalışma sağlamaktadır. Chip tuning işlemi ise motor beyni içerisinde bulunan bu yazılımın bilgisayar ortamına alınarak içerisindeki değerlerin matematiksel hesaplar yardımıyla değiştirilmesi işlemidir. Alınan yazılım içerisinde yüzlerce harita var. Bu haritalardan bir kısmını değiştirerek aracın motor beynine yüklemesini yapıyoruz

Peki bu kadar masumca gözüken işlem neden önyargıya maruz kalıyor. Sektörün büyük olması ve yazılım üreticilerin gelişime önem vermesi sebebiyle bir çok araştırma yapıyorlar. Yapılan araştırmalar chip tuning işlemi yaptıran her 100 kişiden 95’inin memnun kaldığını gösteriyor.

Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele
Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele

Türkiye’de Chip Tuning

Önyargılarınızla savaşın veya araştırın. Türkiye’de 25 milyon araç trafiğe kayıtlı durumda. Bu araçların yüzde 2’si chip tuning işlemini yaptırmayı tercih etmişler. Bu da trafikte 500 bin aracın yazılımlı olması anlamına gelmektedir. Sizce bu insanlar hata mı yaptılar? Tabi ki hayır! Yazılım denince ilk akla gelen motor güçlendirme oluyor. Maalesef yakıt ekonomisi kısmı es geçiliyor. Bu nedenle bu yazıda motor güçlendirme işlemi olan chip tuning’in hem olumlu hem de olumsuz yönlerini ele aldık.

Araç alırken sağlam ve dayanıklı olması yanında yakıtı da az yaksın diye düşünüyoruz. Ve vergilerin fazla olması yüzünden düşük hacimli motorlu araçlar tercih ediyoruz. Biz diyoruz ki aldığınız aracı hem daha güçlü yapalım hem de daha az yaksın. Chip tuning işlemi ile bu imkansız değil. Bunu biz söylemiyoruz yaptığımız işler ve araştırmalar söylüyor. Araştırmalar, yaptıranların %95’inin memnun olduğunu söylüyor. Firma olarak söylemek gerekirse yaptıranlardan memnun olmayan ile karşılaşmadık.

Chip Tuning Ön yargıları

Gelelim ön yargılara! Bu yazıda, toplumda oluşan önyargıları başlıklar halinde incelemeye çalıştık. Amacımız bu ön yargılarınızdan sizi kurtarmak ve chip tuning’e olan bakış açınızı değiştirmektir. Genelde akılda olan soruları başlık olarak belirledik ve eminiz ki bu soruları sizde çevrenizde duyuyorsunuzdur.

1 – Peki bunu üreten mühendis bilmiyor mu?

Bunu üreten mühendis tabi ki biliyor. Hem de çok iyi biliyor. Ama bilmediği bir kaç bilgi var.
– Bu araç nerede kullanılacak? Dağda, çölde, deniz kenarında, nemli ortamda, tozlu ortamda, soğukta veya sıcakta hangisi?
– Bakım periyodlarına uyulacak mı? Araç sahibi ya bakım zamanını atlarsa. ya 15 bin olan bakım zamanını 30 bin yaparsa.
– Yakıt nereden alınacak? Ya düşük kalite yakıt veya yan sanayi yakıt filtresi kullanırsa?
– Diğer firmaların ürettiği yeni teknoloji emisyon değerleri ne olacak? Ya diğer firmalar daha düşük emisyonlu motor üretir ve reklamı ona göre yaparsa.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz fakat kısacası bilmediği faktörler yüzünden belli standartlar ve limitler koymalı. Bu limitler motorun gücünü yüzde 50 oranında düşürse bile.

Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele
Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele

Kısa bir ara verelim ve örnekle durumu anlatalım.

Anlaşılmasını kolaylaştırmak için değerler üzerinden basit örnek verelim. Mesela Volkswagen Golf V 1.9 TDI aracınız var ve 105 beygir gücünde. Volkswagen firması motoru üretiyor ve belli standartlarda üretilmiş parçaları kullanıyor. Şimdi bu aracın bazı limitlerinden ve chip tuning sonrası olan değerlerinden bahsedeceğiz. Dizel motorlar için en önemli iki parçadan örnek vermek daha faydalı olacaktır.

Birinci örneğimiz enjektörler olsun. Bu motorda kullanılan enjektörler 65 mg/stroke yakıt püskürtme kapasitesine sahip. Yazılımı incelediğinizde 52 mg/stroke değerinde limitlendiğini göreceksiniz. Dikkat. 65 mg kapasiteli enjektörler 52 mg/stroke ile sınırlı. Chip tuning işlemi ile bu değer 62 mg/stroke değerine çıkartılıyor.

İkinci örneğimiz ise turbo charger olsun. Kullanılan turbo  2,8 bar basınca dayanabiliyor ama 2.1 bar basınç ile limitlendiriyor. Chip tuning işlemi ile bu değeri 2.6 bar değere çıkartıyoruz. Farkettiyseniz limitleri zorlamadık ve hala güvenli bölge içerisindeyiz. Bu değişiklik motorun gücünü ne kadar değiştirdi diye merak ediyorsanız işte cevabı; motor gücü  %30 artıyor ve sonuç aracın 135 beygir güce sahip olmasını sağlıyor. Hem güvenli limitlerde kalıyor hem de motor güçleniyor. Tabi yanlış anlaşılmasın sadece 2 değer değiştirilerek yapılmıyor bu işlem. Onlarca harita içerisinden 100lerce değer değiştirilerek yapılıyor. Ama yapılan her değişiklik mutlaka ve mutlaka güvenli bölge içerisinde kalıyor.

2 – Arabanın gücü bence yeterli – Kabullenme

Ülke olarak vergi sisteminden dolayı genelde düşük hacimli motorlar tercih ettiğimizi söylemiştik. Bu da gücün kısıtlı olması anlamına geliyor. Peki chip tuning işlemi size ne kadar güç kazandırıyor? Cevabını biz verelim. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi %30-%40 güç kazandırıyor. Yani 100 hp gücünde bir aracınız var ve chip tuning yaptırdınız. İşlem sonrası 130 ile 140 beygir arasında bir sonuç ile karşılaşacaksınız. Bu da aracınızdan aldığınız keyfi 2 katına çıkartacağından hiç şüpheniz olmasın. Çünkü araştırma sonucundan da anlaşılacağı gibi bu işlemi yaptıranların %95’i memnun oluyor. Bizi tercih ederseniz memnuniyet garantisi veriyoruz. Çünkü yazılımları milimetrik hesaplar ile yapıyoruz.

3 – Ama Çok Pahalı – Fiyat

Bir diğer ön yargı ise bu işlemin pahalı olması. Yakıt ekonomisi es geçiliyor demiştik. Tam da bu başlık altında tekrar söz etmek gerekir. Türkiye’de ortalama bir araç ayda 500 TL benzin veya dizel kullandığını düşünelim. Yazılım sonrası aracınız en az %10 yakıt tasarrufu sağlayacak ve bu da ayda 50 TL yakıt harcamından tasarruf diyebiliriz. Chip tuning işlemi ise 1000 TL olduğunu düşünürsek, 20 ayda yaptığınız yakıt ekonomisi ile bu ücreti çok rahatlıkla karşılamaktasınız. Bunun yanında daha güçlü motor sahibi de oluyorsunuz. 

4 – Ne gerek var yaptırmaya – Sıradanlık

Araç sahiplerinin içerisinde yazılımın gereksiz olduğunu düşünenlerde az değil. Oranın %2’de kalmasının nedeni de bu aslında. Biz bu oranın farklı olmak istemeyen insanlar yüzünden düşük kaldığını düşünüyoruz. Farklı olmayı sevenler farklı araç kişiselleştirme yollarına gidiyorlar. Değişiklik seven arkadaşlar bazen küçük değişikliklerle aracını kişiselleştiriyor bazen de uçuk değişiklikler yapabiliyor. Araç kişiselleştirmeler içerisinde chip tuningi ayrı yere koymak gerekir. Çünkü başlı başına bir sanat olduğunu düşünüyoruz.  Modifiyeyi sevin ya da sevmeyin araç aldıktan sonra ilk yapılması gereken kişiselleştirme chip tuning olmalıdır.  

5 – Arabanın garantisini bozar – Garanti

Bizi arayan birçok araç sahibi yazılım sonrası aracının garantiden çıkacağını düşünüyor. Motor beyninin kapağı açılmadığı sürece araç garanti dışı kalmayacaktır. Profesyonel ekipmanlarımız sayesinde araç beyni sökülmeden bilgisayar ile OBD soketi üzerinden aracın beynine bağlanabiliyoruz. Piyasada ki araçların %90’ı bu işlemi OBD soketi üzerinden kabul etmektedir. Bazı model beyinlerde üretici fabrika tarafından kilit koyuluyor. Bu kilit kırılabilmekte fakat bu işlem için kapağın açılması gerekiyor. Beyin kapağının açılması her ne kadar araca zararı olmasa da kapağın açılması tabi ki garantiyi bozacaktır. Fakat bu çeşit beyinler bizim cihazlarımız sayesinde %10 seviyesinde olduğunu unutmayalım.

6 – Yaptırdığımız yer çok önemli – Marka

Chip tuning işlemi yaptırmadan önce iyi araştırma yapmak gerekir. Yazılımın nasıl yapıldığı çok önemli olup aracınızın tam performans ile çalışmasını engelleyebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yazılım konusunda geri dönüşün iyi olmasını sağlamak için 10 yıllık dizel tecrübemiz sayesinde dizel araçlarda yazılımları kendimiz üretiyoruz. Benzinli araçlar için ise çok iyi firmalarla çalışıyoruz. Peki neden iyi bir firmanın bayiliği altında çalışmıyorsunuz derseniz. Bunun cevabı aslında çok basit. Sizin memnuniyetinizi sağlayamayan firma ile bir daha çalışmamak için. Bayilik almış olduğumuzu düşünelim. Memnun olmamış müşteri için yapabileceğimiz başka bir opsiyonumuz kalmayacaktı çünkü yazılımı o firma dışında başka bir yerden alamayacaktık. Fakat şimdi bir yere bağlı olmadığımız için dünyanın her yerinden yazılım alabiliyoruz. Bu nedenle müşteri memnuniyeti esaslı çalıştığımız için hata yapma oranımız %0 olarak devam etmekte. Uzun yıllar bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.

7 – Yazılımlı araba satılmaz – Satış

Yazılımlı arabaların satılamayacağı veya satarken zorluk yaşanacağını düşünen insanlarda maalesef ki mevcut. Yazılımlı araçların çok yıpratılarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bu önyargıdan acilen kurtulmak ve olayın özünü anlamak gerekir. Aracın yıpratılıp yıpratılmadığı yazılıma göre değil araç sahibine göre karar verilmelidir. Kabul edersiniz ki yazılımsız araçlar da gayet güzel yıpratılabilmekte. Bu nedenle stage 1 yazılımlar nasıl kullanıldığına bağlı olarak araca zarar vermeyecektir. Stage 1 yazılımın diğer ismi soft yazılım olarak geçer. Adı üzerinde soft yazılım. Motorun limitleri zorlanmadan güçlendirme işleminin yapılması anlamına gelir. Stage 2 veya daha fazlası mekanik parçaların değişimlerini de gerektirdiği için çok iyi hesaplanıp yapılmalı ve araç çok iyi takip edilmelidir. Evet stage 2 veya üzerinde yazılım yaptıran araçlarda yazılımın içeriği ve değişen parçalar çok önem kazanır. Böyle bir araç alırken çok dikkat edilmesi gerekir. Ama stage 1 yazılımlı araçlarda tamamen araç sahibinin profiline bakmak yeterli olacaktır.

 Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele
Chip Tuning Ön Yargıları ile Mücadele

Yani bu işin özü ister farklı olmaya çalışın ister daha güçlü motor sahibi olmak isteyin isterse yakıt ekonomisi isteyin chip tuning işlemi tam aradığınız işlem olacaktır. Chip tuning işlemi bu üç grup insanı bir araya getirir.

Peki Yararları tam olarak Nedir?

Önyargınız biraz olsun azaldıysa bu bölümü dikkatlice okuyunuz çünkü yararları ilginizi çekecek.

 • Motor gücünü %30 %40 oranında arttıracak.
 • Motor torkunu %30 %40 oranında arttıracak.
 • %10 – %15 oranında yakıt tasarrufu sağlayacak.
 • Dikkat edin en önemli nokta geliyor. Maksimum güç ve tork değerleri daha düşük devirlere çekilecek. Yani motorun maksimum gücü daha düşük devirlerde oluşacak. Zaten yakıt ekonomisini sağlayan nokta da tam olarak burası.
 • Gaz tepkileri artacak. Bu da arabanın daha atik olması anlamına gelecek.
 • Kullanıma göre kısa süre içerisinde daha güçlü motor olmasına rağmen yakıt tasarrufu sayesinde maliyeti çıkartacaksınız.
 • Arabanızı kişiselleştirmiş olacaksınız. Aslında en haz verecek olan bu madde olacaktır. Sıradan bir araç değil farklı bir araç kullanmış olacaksınız.

Btperformance Chip Tuning Yazılımları Nasıl?

Peki bizim yazılımlar nasıl? Dizel araçlarda iddalıyız. Benzinli araçlarda da iddalı olabilmek için çok iyi yazılım üreten firmalar ile çalışıyoruz. Benzinli araçlarda yakıt hava oranlarının ayarlanması önemli olduğu için daha önce en az 100 araçta denenmiş yazılım paketleri kullanıyoruz. Bu denemeler profesyonel ortamda dyno testi, egzoz emisyon cihazı başta olmak üzere motorun kondüsyonunu ve anlık verileri alınarak oluşturulmuş ve onaylanmış yazılımlardır. Bu yazılımları sizin aracınızdaki yazılıma entegre ediyoruz. Bu demek oluyor ki sizin aracınıza entegre edilen yazılım daha önce yüzlerce aynı marka model araçta denenmiş, onaylanmış ve zarar vermemiş yazılımlardır.

Peki Zararı Yok mu?

Hep yararlarından bahsettiniz peki zararı yok mu bunun diyorsunuzdur. Çünkü çevrenizde sürekli zararlı olacağını size düşündürten insanlar vardır. Aşağıda maddeler halinde yazdıklarımız da sürekli zararlarından bahseden insanlara cevabımız olsun.

 • Yazılım yaptırdım debriyaj balatası sıyırdı. (Debriyaj balatası çok yakın zamanda zaten bitecekti. Yazılım sadece bu süreci hızlandırdı. )
 • Yazılım yaptırdım motor siyah duman atmaya başladı. (Düşük kilometrede olmasına rağmen siyah duman atıyorsa yazılımda sorun vardır diyebiliriz. Siyah duman genellikle 200bin km üzerindeki araçlarda kendini göstermektedir. Yazılım ile birlikte artan değerleri yüksek kilometredeki yıpranmış enjektörler karşılayamaz ve iyi bir yanma olmaz. Bu da siyah duman atmasına neden olabilir. Peki enjektör veya turbo neden 200 binde yıpranır. Tabi ki kötü yakıt kullanımı ve yan sanayi filtre değişimi. Bu nedenle aracınızın iyi kondisyonunun devam etmesi için mutlaka bakımlarını düzgün yapmanız gerekir.
 • Yazılım yaptırdım ekonomi sağlamadı aksine daha fazla yakıyor. (Yazılım işleminden sonra sürüş tarzını değiştiren arkadaşların genelde başına gelen bir durumdur. Arabayı yazılım sonrası yüksek devirlerde sürekli aracı sıkıştırarak kullanırsanız yakıt tabi ki artacaktır. Fakat yazılım öncesindeki aynı sürüş tarzınızı devam ettirirseniz göreceksiniz ki en az %10 yakıt ekonomisi sağlayacaksınız. Aynı zamanda güçlü bir motorun keyfini sürebilirsiniz. )

Bizce;

Yazılım konusunda bizim yazacaklarımız bu kadar. Ön yargılarınızdan kurtulup farklı olmak veya gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanmak sizin elinizde. İstediğiniz zaman garajımıza gelin ve ayrıntılı bilgi alın. Sizlerinde paylaşmak istediği olumlu veya olumsuz durumlar var ise yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

*Garajımızda yaptığımız diğer uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için hizmetlerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

*İşlem yaptırmaya karar verirseniz veya ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: carstechnic.com kurucusu Btperformance Garaj

2 Yorumlar

 1. İbrahim Halil 24 Kasım 2022
 2. İbrahim Halil 24 Kasım 2022

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?