btpteknik

EGR Valfi İptali Nasıl Yapılır?

Günümüzde EGR Sistemi arıza yaptığı zaman değişimi yerine; iptal yöntemini tercih ediyoruz. Bunun nedeni ise orjinal yedek parça fiyatlarının yüksek olması ve yan sanayi ürünlerin sorun yaratmasıdır. Peki nasıl yapılıyor bu EGR iptali? EGR valfi iptali nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce EGR Valfi nedir sorusunu cevaplamak konunun anlaşılması açısından daha verimli olacaktır. EGR Valfi arızasına çözüm aramadan önce bu sayfayı okumanızı tavsiye ederiz. Hem paranız boşa gitmeyecek hem de konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız.

EGR İptali Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları
EGR İptali Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Unutulmamalıdır ki eğer Şubelerimize yakın illerde yaşıyorsanız garajlarımıza gelerek ayrıntılı bilgi alma şansınız mevcuttur. Bizimle iletişim sayfası üzerinden veya sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi, egzoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli ve dizel motorlarda kullanılmaktadır. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollar ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. EGR sistemi, motor devri, motor yükü, enjeksiyon miktarı, emilen hava miktarı ve sıcaklığı gibi değişkenlere bağlıdır.

EGR valfi, elektropnömatik bir valftir. Elektropnömatik valf ne demek derseniz ise hem hava hemde elektriksel olarak kontrol edilen valf anlamındadır. Genelde konum olarak motorun çevresinde bulunan EGR valfi markaya göre farklılık gösterir. EGR Sistemi; motora giren taze havayı, düşük miktarda soğutulmuş egzoz gazı ile karıştırır. Bu durum yanma odası sıcaklığını düşürür ve aynı zamanda oksijen miktarını da azaltır. NOx gazları oluşumu yüksek egzoz sıcaklıklarında daha fazla olduğundan dolayı yanma sıcaklığının düşürülmesi emisyon değerlerini de düşürecektir.

*Emisyon değerlerini etkileyen diğer motor parçaları için bizim tarafımızdan oluşturulmuş Motor egzoz sistemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Motor düşük yüklerdeyken motor kontrol ünitesi EGR valfinin açılması için komut yollayacaktır. Bu komut doğrultusunda açan valf bir miktar egzoz gazını emme manifolduna yollar. Bu egzoz gazı yukarıda anlatıldığı gibi yanma sıcaklığını düşürür. Motor yükü fazlalaştıkça sistem devreden çıkacaktır. Motor yüksek yüklerde çalışırken gücün artması için tam yanma isteriz. Tam yanmayı sağlamak için motor kontrol ünitesi EGR Valfini devre dışı bırakır. Yani motor kontrol ünitesi sinyali keserek valfin kapanmasını sağlar.

EGR Valfi İptali Yaptırmalı mıyım?

Aslında EGR Valfini iptal ettirmeli miyim sorusu, araç sahibinin karar vereceği bir sorudur. EGR Valfi arızalandığında eğer orijinal yedek parça alacak durumunuz varsa; tabi ki orijinali ile değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Fakat yan sanayi bir EGR valfi alıp arabaya takarsanız; kısa süre içerisinde arıza tekrarlanacaktır. Yan sanayi yedek parçaların bir kısmı kaliteli ve uzun süre götürse de bu durumda biraz şans faktörü devreye girmektedir.

Eğer orjinal satın alamıyorsanız bizim tavsiyemiz EGR valfini iptal ettirmeniz olacaktır. EGR Valfi iptali eğer mekanik olarak gerçekleştirilirse araç çekişten düşer ve NOx değerleri artar. Mekanik olarak iptal ettirdiğiniz zaman motor beyni hala EGR Valfi komutları vereceği için; arıza lambası yaktıracak ve tam anlamıyla performansı sağlayamayacaktır. Fakat EGR Valfini yazılım ile birlikte iptal ettirirseniz; mekanik iptal işleminin motora olan zararlarından kurtulursunuz. Ve EGR hakkında bir daha arıza kodu almazsınız. Beyinden silinen EGR sistemi sayesinde motor EGR Valfi olmadan çalışmasına devam edecektir.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Egzoz gaz sirkülasyon valfi kirlenirse veya bozulursa motorun çalışmasında bazı bozukluklar meydana gelecektir. Arızanın belirtileri ise şu şekildedir;

  • Motorda çekiş düşüklüğü
  • Seyir halindeyken motorda titreme veya tekleme
  • Motorun sarsıntılı çalışması
  • Motorun çalışmaması

Yukarıda anlatılan belirtiler başka arızalardan da kaynaklanabilir; EGR Valfinin bozulması veya kirlenmesi de bu sebeplerinden bir tanesidir.

EGR Valfi İptal Edersem Ne Olur?

Motora egzoz gazı ile karışık temiz hava girmesi yerine sadece temiz hava girecek. Bu sayede motor daha performanslı çalışacaktır. Güçte ve çekişte artma olacak ve motor bir miktar rahatlayacaktır. EGR Valfi iptalinden sonra NOx değerleri ve motor egzoz gazı sıcaklığı bir miktar artacaktır. Fakat motora zararı söz konusu olmayacaktır. Motor egzoz gazının sıcaklığının artması egzoz elemanlarının temizlenmesine ve kurum birikmesine engel olacaktır.

EGR Valfi Yazılımsal Olarak Nasıl İptal Edilir?

Yalova EGR Valfi İptali sayfasında da anlatıldığı gibi EGR Valfi iptali için öncelikle ECU yazılım okuma cihazları kullanıyoruz. Bazı arabalarda OBD soketi üzerinden bazı arabalarda ise beyin sökülerek beyin içerisindeki yazılımı bilgisayar ortamına alıyoruz. Bilgisayar ortamındaki yazılımın içerisindeki haritaları okumaya ve güncellemeye yardımcı olan ayrı bir program mevcuttur. Bu program ile EGR sistemini kapatıyoruz ve bu değiştirdiğimiz yazılımı motor beynine tekrar yazdırıyoruz. Bazı araçlarda EGR soketi sökülürken bazılarında ise sökülmesine gerek kalmayacaktır.

EGR Valfi İptali Maliyeti Nedir?

EGR Valfi iptali maliyeti için fiyat listesi sayfamızı ziyaret ederek güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Biz Kimiz?

Btperformance olarak Dünya genelinde bir çok firmaya teknik destek sağladığımız EGR İptali işlemini 2019 yılından bu yana şubelerimizde yapmaktayız. Dosya hazırlama konusunda her geçen gün kendimizi geliştiriyor ve yenilikleri takip ediyoruz. Motorlar üzerine 10 senelik tecrübe ile geliştirdiğimiz yazılımların garantili olduğunu bilmenizi isteriz. Şubelerimize sizleri bekleriz.

Yaptığımız diğer uygulamalar ise;

Chip Tuning (%30 Güç artışı ve %10 Yakıt Ekonomisi)
DPF veya Adblue İptalleri
-Arıza DTC Silme
-Hız veya Devir Limiti İptali

Gizli Özellik Açma (BMW, Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Renault veya Dacia)
-Arıza Tespiti, Yedek Parça Adaptasyonu veya Kodlama
-BMW Elektronik Arıza Tespiti ve Onarımı
-Audi ve Volkswagen Elektronik Arıza Tespiti ve Onarımı

Kaynak: Carstechnic.com sayfası bizim tarafımızdan oluşturulmuş bir sayfadır.

2 Yorumlar

  1. Engin mengüverdi 13 Şubat 2021

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?