btpteknik

EGR Valfi İptali Nasıl Yapılır?

EGR valfi iptali nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce EGR Valfi nedir sorusunu cevaplamak konunun anlaşılması açısından daha verimli olacaktır. EGR Valfi arızasında bu sayfayı okumanızı tavsiye ederiz. Hem paranızın boşa gitmesini engelleyecek hem de konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacaksınız.

EGR İptali Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları
EGR İptali Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Unutulmamalıdır ki eğer Yalova ve çevresindeki illerde yaşıyorsanız BTPerformance garajımıza gelerek ayrıntılı bilgi alma şansınız mevcuttur. Araştırmayı seven insanların bazı ayrıcalıkları olması gerektiğini savunduğumuz için siteden bu yazıyı okuyarak gelenler için %10 indirim sağlanacaktır. Bizimle iletişim sayfası üzerinden veya sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi, egzoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli motorlarda kullanıldığı gibi ve dizel motorlarda da kullanılır. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollanır ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. EGR sistemi, motor devri, motor yükü, enjeksiyon miktarı, emilen hava miktarı ve sıcaklığı gibi değişkenlere bağlıdır.

Egzoz gaz sirkülasyon valfi, elektropnömatik bir valftir. Elektropnömatik valf ne demek derseniz ise hem hava hemde elektriksel olarak kontrol edilen valf anlamındadır. Genelde konum olarak motorun çevresinde bulunan EGR valfi markaya göre farklılık gösterebilir. EGR Sistremi, motora giren taze havanın düşük miktarda soğutulmuş egzoz gazı ile karışmasını sağlayan sistemdir. Bu durum yanma odası sıcaklığını düşürür ve aynı zamanda oksijen miktarını da azaltır. NOx gazları oluşumu yüksek egzoz sıcaklıklarında daha fazla olduğundan dolayı yanma sıcaklığının düşürülmesi emisyon değerlerini de düşürecektir.

*Emisyon değerlerini etkileyen diğer parçalar için bizim tarafımızdan oluşturulmuş Motor egzoz sistemleri sayfasına bakabilirsiniz.

Motor düşük yüklerdeyken motor kontrol ünitesi EGR valfinin açılması için komut yollayacaktır. Bu komut doğrultusunda açan valf bir miktar egzoz gazını emme manifolduna yollar. Bu egzoz gazı yukarıda anlatıldığı gibi yanma sıcaklığını düşürür. Motor yükü fazlalaştıkça sistem devreden çıkacaktır. Motor yüksek yüklerde çalışırken gücün artması için tam yanma isteriz. Tam yanmayı sağlamak için motor kontrol ünitesi EGR Valfini devre dışı bırakır. Yani motor kontrol ünitesi sinyali keserek valfin kapanmasını sağlar.

EGR Valfi İptali Yaptırmalımıyım?

EGR Valfini iptal ettirmelimiyim sorusunun cevabı aslında araç sahibinin karar vereceği bir sorudur. EGR Valfi arızalandığında eğer orijinal yedek parça alacak durumunuz varsa tabi ki orijinali ile değiştirmek çevre için faydalı olacaktır. Fakat yan sanayi bir EGR valfi alıp arabaya takmanız kısa süre içerisinde arızanın tekrarlayacağı anlamına gelebilir. Yan sanayi yedek parçaların bir kısmı kaliteli ve uzun süre götürse de bu durumda biraz şans faktörü devreye girmektedir.

Eğer orjinal satın alamıyorsanız bizim tavsiyemiz EGR valfini iptal ettirmeniz olacaktır. EGR Valfi iptali eğer mekanik olarak gerçekleştirilirse araç çekişten düşer ve NOx değerleri artar. Mekanik olarak iptal ettirdiğiniz zaman motor beyni hala EGR Valfi komutları vereceği için arıza lambası yaktıracak ve tam anlamıyla performansı sağlayamayacaktır. Fakat EGR Valfini yazılım ile birlikte iptal ettirirseniz mekanik iptal işleminin motora olan zararlarından kurtulmuş olursunuz ve EGR hakkında bir daha arıza kodu almazsınız. Beyinden silinen EGR sistemi sayesinde motor EGR Valfi olmadan çalışmasına devam edecektir.

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Egzoz gaz sirkülasyon valfi kirlenirse veya bozulursa motorun çalışmasında bazı bozukluklar meydana gelecektir. Arızanın belirtileri ise şu şekildedir;

  • Motorda çekiş düşüklüğü
  • Seyir halindeyken motorda titreme veya tekleme
  • Motorun sarsıntılı çalışması
  • Motorun çalışmaması

Yukarıda anlatılan belirtiler bir çok nedenden kaynaklansa da EGR Valfinin bozulması veya kirlenmesi de bu sebeplerinden bir tanesidir.

EGR Valfi İptal Edersem Ne Olur?

Motora egzoz gazı ile karışık temiz hava girmesi yerine sadece temiz hava girecek ve bu sayede motor daha performanslı çalışacaktır. Güçte ve çekişte artma olacak ve motor bir miktar rahatlayacaktır. EGR Valfi iptalinden sonra NOx değerleri ve motor egzoz gazı sıcaklığı bir miktar artacaktır. Fakat motora zararı söz konusu olmayacaktır. Motor egzoz gazının sıcaklığının artması egzoz elemanlarının temizlenmesine ve kurum birikmesine engel olacaktır.

EGR Valfi Yazılımsal Olarak Nasıl İptal Edilir?

Yalova EGR Valfi İptali sayfasında da anlatıldığı gibi EGR Valfi iptali için öncelikle ECU yazılım okuma cihazları kullanılmalıdır. Bazı arabalarda OBD soketi üzerinden bazı arabalarda ise beyin sökülerek beyin içerisindeki yazılım bilgisayar ortamına alınır. Bilgisayar ortamındaki yazılımın içerisindeki haritaları okumaya ve güncellemeye yardımcı olan ayrı bir program mevcuttur. Bu program sayesinde yazılımın içerisindeki EGR haritası ve arıza kodlarının bulunduğu haritalar bulunarak iptal işlemi gerçekleştirilir. Güncellenmiş olan yazılım motor ECU ‘suna tekrar yazdırılarak işlem tamamlanmış olur. Bazı araçlarda EGR soketi sökülürken bazılarında ise sökülmesine gerek kalmayacaktır.

EGR Valfi İptali Maliyeti Nedir?

EGR Valfi iptali maliyeti için fiyat listesi sayfamızı ziyaret ederek güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: Carstechnic.com sayfası bizim tarafımızdan oluşturulmuş bir sayfadır.

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?