Mersin DPF iptali ve Hatay EGR iptali işlemlerini Hatay Mersin’de Btperformance – Teknik Oto garajımızda gerçekleştirmekteyiz. Bazı durumlarda DPF yani partikül filtresinin iptali gerekebilmektedir. Bu sayfada DPF ve EGR tanımları yapılmış olup aynı zamanda iptalleri hakkında bilgi verilmiştir. DPF ve EGR iptalleri hakkında bütün sorularınızı yanıtladığımız bu sayfada fiyatlar hakkında da bilgi verilmiştir. Ayrıca sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmından yazabilir veya bize iletişim sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yalova DPF ve EGR İptali
Mersin DPF ve EGR İptali

DPF (Dizel Partikül Filtresi) Nedir? Mersin DPF İptali

DPF, Dizel partikül filtresi, egzoz emisyon değerlerini düşürmek amacıyla kullanılan motor egzoz sistemleri parçasıdır. Dizel partikül filtresi emisyon standartları gereği Euro 4 araçların bazılarında Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunur. Dizel partikül filtresi çalışma prensibi olarak çevreye zararlı olan partikülleri tutar ve içerisinde hapseder. Partikül filtresi içerisinde hapsedilen partiküller nedeniyle filtre bir süre sonra dolar. Bu doluluk miktarı artarsa dizel partikül filtresinin tıkanması söz konusu olabilir. Dizel partikül filtresi basınç sensörleri filtre içerisindeki partikül miktarını ölçer ve eğer yüksek kurum seviyesi teşhis edilmesi durumunda rejenerasyon işlemi başlar. Yani dizel partikül filtresi temizleme işlemi başlatır.

Yalova DPF İptali - DPF İptali Nedir?
Mersin DPF İptali – DPF İptali Nedir?

DPF Neden Tıkanır?

  • Düşük kaliteli yakıt,
  • Düşük hızda ve yoğun trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
  • Yanlış yağ kullanımı sonrası motorun yağ yakması
  • Arızalı enjektörler veya yakıt sistemi

Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde DPF problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.

Mersin DPF İptali Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Dizel partikül filtresi tamamen tıkandığında iptal etmek gerekebilir. Bu işlem partikül filtresinin içinin boşaltılması ile yapılmaktadır. İçi boşaltılan filtre görevini yerine getiremediği için motor kontrol ünitesi tarafından algılanır ve arıza lambası yakar. Bu nedenle motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilmesi ve dpf iptaline uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle DPF iptaline karar vermeniz halinde yazılımında atılması söz konusu olacaktır.

Mersin’de DPF iptalini Btperformance-Teknik Oto garajımızda profesyonel ekip ve cihazlarımızla yapmaktayız.

Mersin DPF İptali Fiyatı 2023 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Mersin DPF İptali ortalama fiyat bilgisi için btperformance fiyat listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. DPF İptali ücreti araçta kullanılan beyin modeline göre değişiklik göstermektedir. Net fiyat bilgisi için iletişime geçin. İşlem süresi yaklaşık 3 saattir.
*Yukarıda da dediğimiz gibi aracın beyin modeline göre fiyat ve zaman belirlendiği unutulmamalıdır.

EGR (Egzoz Gaz Sirkülasyonu) Nedir? Mersin EGR İptali

EGR Valfi, egsoz gazı resürkülasyonunu sağlayan motor parçasıdır. Egzoz gaz sirkülasyon sistemi benzinli motorlarda kullanıldığı gibi ve dizel motorlarda da kullanılır. EGR sistemi çalışma prensibi, egzoz gazını soğutup tekrar silindirlere yollayarak NOx (Azot oksit veya nitrojen oksit) emisyonunun düşürülmesini sağlar. Egzoz gazının bir kısmı motor soğutma suyu yardımıyla soğutularak yanma odasına tekrar yollanır ve yanma odasındaki yanma ısısını düşürerek azot oksit veya nitrojen oksit oluşumunu azaltır. Silindirlere tekrar yollanan egzoz gazı miktarına aracın ECU’su (motor kontrol ünitesi)  karar verir. 

Yalova EGR İptali - EGR Valfi Nedir?
Mersin EGR İptali – EGR Valfi Nedir?

Mersin EGR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?

Kurum birikimi zaman içerisinde EGR Valfini bozabilmektedir. Yan sanayi EGR Valfi ile değişimini yaptığınızda bir süre sonra tekrar aynı arıza ile karşılaştığınızı göreceksiniz. Bu nedenle EGR valfi arızasında iki seçeneği aklınıza getirmelisiniz. Birincisi orjinal yedek parça ile değişimi diğeri ise EGR ‘nin yazılımsal iptali. Yazılımsal iptalinden sonra emisyon değerlerini değiştirmemekle birlikte daha performanslı çalışmasını sağlar. Peki nasıl performansı artıyor sorusunu cevaplamak gerekirse; EGR Valfi motordan çıkan yanmış egzoz gazını temiz hava ile karıştırarak tekrar motora yollar. İptal sonrası motorda sadece temiz hava yanacağı için daha kaliteli ve güçlü yanma olacaktır. Zararı var mı sorusuna ise; EGR sistemi yanma odasının soğumasına yardımcı olan bir sistemdir. EGR iptali sonrası motor yanma odasına ısı artması söz konusu olacaktır. Dizel araçlar sıcağa karşı çok dayanıklı olduğu için hiç bir zararı olmayacaktır. Fakat benzinli araçlarda dikkat edilmesi gerekir.

EGR İptali EGR valfinin körlenmesi ile yapılabilmektedir. Fakat motor kontrol ünitesi EGR valfinin mekanik olarak körlendiğinden haberi olmadığı için EGR valfi çalışıyormuş gibi motoru yönetmeye devam edecektir. Bu nedenle yazılımsal olarak iptal edilen EGR daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Hatay EGR İptali Fiyatı 2020 Nedir? Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

EGR iptal ücreti için fiyat bilgisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. DPF ile birlikte iptal edildiği takdirde daha avantajlı bir fiyat olacaktır.

DPF veya EGR İptalinin Arabaya Zararı Varmıdır?

Bu parçaların iptalinin yukarıda ayrıntılı anlatılan kondüsyonlarda araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer. (Örnek:Araç Euro 5 normundan Euro 4 normuna düşer). Fakat bu değişim genel olarak aracın egzoz muayenesinden geçmesine engel değildir.

Tavsiye veya bilgi almak için her zaman iletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilir veya garajlarımız ziyaret edebilirsiniz.

Tarafımızca gerçekleştirilen diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

BTP Teknik Oto ChipTuning Bölümünde;
Chip Tuning / ECU Tuning
Adblue İptal
i
– Arıza DTC Silme

Gizli Özellik Açma (BMW, Audi, Volkswagen, Seat, Skoda)

BTP Teknik Oto Garage Bölümünde;
BMW Elektrik Elektronik Arıza Tespiti veya Onarımı
– Range Rover Elektronik Arıza Tespiti veya Onarımı
– Mercedes Elektronik Arıza Tespiti veya Onarımı
– Porsche Elektronik Arıza Tespiti veya Onarımı

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
Motor Kontrol Ünitesi ECU
Dizel Partikül Filtresi DPF
Egzoz Gazı Sirkülasyonu EGR