btpteknik

Partikül Filtre İptali Nasıl Yapılır?

Dizel partikül filtre iptali nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce sayfanın anlaşabilmesi için partikül fitre ile ilgili ayrıntı vermek gerekir. Bu nedenle bu sayfa içerisinde partikül filtrenin çalışma prensibi yanı sıra neden iptal ettirmeliyiz ve maliyeti nedir gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Partikül Filtre İptali Nasıl Yapılır?
Partikül Filtre İptali Nasıl Yapılır?

Dizel Partikül Filtre (DPF) Nedir?

DPF, Dizel partikül filtresi, egzoz emisyon değerlerini düşürmek amacıyla kullanılan motor egzoz sistemleri parçasıdır. Dizel partikül filtresi emisyon standartları gereği Euro 4 araçların bazılarında Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunur. Dizel partikül filtresi çalışma prensibi olarak çevreye zararlı olan partikülleri tutar ve içerisinde hapseder. Partikül filtresi içerisinde hapsedilen partiküller nedeniyle filtre bir süre sonra dolar. Bu doluluk miktarı artarsa dizel partikül filtresinin tıkanması söz konusu olabilir. Dizel partikül filtresi basınç sensörleri filtre içerisindeki partikül miktarını ölçer ve eğer yüksek kurum seviyesi teşhis edilmesi durumunda rejenerasyon işlemi başlar. Yani dizel partikül filtresi temizleme işlemi başlatır.

Dizel Partikül filtresinde biriken partiküller belirli limitleri aştığında yakılarak temizlenmesi gerekir. Bazı durumlarda rejenerasyon işlemi gerçekleşmeyebilir. Partikül filtresi kurum ile dolmuşsa, uyarı lambası yada Dizel Partikül Filtresi dolu sürmeye devam ediniz gibi uyarı mesajları gelecektir. Böyle bir uyarı geldiğinde neler yapılması gerektiğini ve tavsiye etmememize rağmen aşağıda anlattığımız partikül filtre temizliği yöntemleri başlığı altından bakabilirsiniz.

Bazı markalarda tek kullanımlık olan bu filtre değişir, bazı sistemlerde, filtre içindeki partiküller yakılarak dışarı atılır, yani filtre kendisini temizler. Bu temizliği yapması için, içinde bir sensör ve art yakıcı gibi bir enjektör bulunmaktadır. Filtrenin dolduğunu anlayan sensör, sürücüye, ekranda uyarı yazısı çıkararak, yanmanın başladığı mesajını verir. Bu mesajı gören sürücü 20-30 dakika süresince, rölantiye düşmeden ve biraz yüksek devirde seyir halinde olmalıdır, mesaj silinene kadar araç rölanti düşmemeli, stop etmemelidir.

Dizel Partikül Filtresi DPF Neden Tıkanır?

  • Düşük kaliteli yakıt,
  • Yakıt veya hava sisteminde oluşan arızalar sonucunda kötü yanma,
  • Düşük hızda ve yoğun trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
  • Yanlış yağ kullanımı sonrası motorun yağ yakması

Partikül Filtre İptali Yaptırmalımıyım?

Partikül filtre iptalini düşünmeden önce temizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Fakat bunlar geçici çözüm olacaktır ve kısa sürede aynı arızalar ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle bizim tavsiyemiz ya filtreyi yenisi ile değiştirmek ya da iptal ettirmek olacaktır. Yine de merak edenler için aşağıda temizleme yöntemleri anlatılmıştır. Temizleme yöntemleri sırasıyla gerçekleştirdikten sonra sorun tekrarlarsa artık ya filtrenin yenilenmesi gerekecek yada yazılımsal olarak iptal edilmesi gerekecektir. Filtre değişimi için maliyet çok yüksek olması sebebiyle iptal yöntemi öne çıkmaktadır. Partikül filtre iptali işlem süreci iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki mekanik süreç ikincisi ise yazılımsal süreçtir.

Mekanik süreç: Dizel partikül filtresi üzerinde bir kapak açılır ve filtrenin içi boşaltılır. Filtrenin içerisine sesi engellemek için petek şeklinde parçalar kaynatılır ve açılan kapak kapatılır Bu işlem muayenede farkedilmemesi için görünmeyecek taraftan yapılmaktadır.

Yazılımsal Süreç: Filtrenin mekanik olarak iptal işleminden sonra yapılması gereken fitrenin yazılım ile birlikte iptal edilmesidir. Motor beyni içerisindeki yazılım bilgisayar ortamına alınır ve yazılım içerisindeki DPF haritaları bulunarak haritalar iptal edilir. Güncellenen yazılım tekrar motor beynine yazdırılarak iptal işlemi tamamlanır.

Yalova’da btperformance garajımızda partikül filtre iptali işlemini gerçekleştiriyoruz. Garajımızı ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alma şansınız mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için Yalova DPF İptali sayfamıza bakabilirsiniz. Fiyat listesi sayfamızdan DPF iptali güncel fiyatına ulaşabilirsiniz.

Partikül Filtre İptali Sonrası Muayenede Sıkıntı Yaşanıyor mu?

Partikül filtre iptali sonrası muayenede sıkıntı yaşanıyor mu sorusu en çok sorulan sorulardan bir tanesidir.
Katalizör ile ayrı ünite olan sistemler için dizel partikül filtresinin iptali muayenede sorun teşkil etmeyecektir. Dize partikül filtresinin sadece kurum tutma özelliği olduğundan dolayı egzoz muayenesinde ölçülen emisyon değerlerini bozmamaktadır. Eğer aracınızın hava ve yakıt sitemlerinde sorununuz yok ise egzoz muayenesinden geçebileceksiniz.
Katalizör ile birlikte tek ünite olan sistemler için dizel partikül filtresinin iptali muayenede sorun yaratabilir. Çünkü katalizöründe boşaltılması gerekmektedir. Bu nedenle emisyon değerleri bir miktar yükselir. Buda aracın kondüsyonuna bağlı olarak muayeneden kalmanıza neden olabilir.

Dizel Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizel partikül filtresi temizleme işlemini 3 farklı yöntem ile yapılmaktadır. DPF temizliği yötemleri

I – Dizel Partikül Filtresinin Kendiliğinden Temizlenmesi

Aracın uzun yolda yüksek devirde kullandığınızda, egzoz gazı sıcaklığı artacağından, filtredeki partiküller kendiliğinden yanarak temizlenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüksek hız değil, yüksek motor devridir. Bu nedenle araç kullanırken dizel partikül filtresinin temizlenmesini isterseniz yüksek devirde bir süre araba kullanabilirsiniz. Yani 3000 devir üzerinde bir süre aracı sürmeniz gerekmektedir.

II – Yolda Motor Kontrol Ünitesi (ECU) Tarafından Dizel Partikül Filtresi Temizleme İşlemi

Dizel partikül filtresi dolduğunda, motor kontrol ünitesi (ECU) özel bir işlem ile enjeksiyon miktarlarını değiştirerek partikül filtresi temizleme işlemini gerçekleştirir.

Motor kontrol ünitesi ECU, enjeksiyon sistemini partikül filtresinin yenileme moduna göre yeniden düzenler. ECU, ön enjeksiyonu ve ana enjeksiyonu geciktirir (rötar verir) ve ekstra bir 3. olarak ard enjeksiyon daha yapar. Ard enjeksiyon, piston iş zamanında üst ölü noktadan (ÜÖN), alt ölü noktaya (AÖN) hareket ederken az bir miktar dizelin püskürtülmesiyle gerçekleştirir.Bu temizleme modu sırasında, yanma sıcaklığını düşüren EGR sistemi devre dışı bırakılır.

Aracın yüksek devirde kullanılmaya başlamasıyla motor yönetim sistemi daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını arttırır. Egzoz sıcaklığının yaklaşık 600 °C’ye ulaşmasıyla rejenerasyon işlemi başlar ve katı partiküller yakılarak kuruma dönüştürülür. Bazı durumlarda ise bu işlem de bir işe yaramayabilir aracın DPF veya Motor Arıza Lambası sönmez ve araçta güç kaybı yaşanır. Böyle bir durumda araç servise götürülerek arıza tespit cihazı yardımıyla rejenerasyon işlemi yapılmalıdır.

III – Serviste Bilgisayara Bağlayarak Temizleme İşlemi

Partikül filtresi arıza lambası yanması sebebiyle veya partikül filtresinin dolması-tıkanması sebebiyle araç servise götürüldüğünde, bilgisayarlı olarak obd cihazıyla bir temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer. Bazı firmalar bu işlem sonunda motor yağının değiştirilmesini önerir. Bilgisayar kontrolünde motor devri yükseltilerek yüksek devirde çalıştırılması sağlanır, egzoz hattı bu süreçte çok ısınacaktır.
Bazı servislerde temizleme işlemi için dizel partikül temizleyici sprey de kullanılır. Sıcaklık sensörü çıkarılıp buradan sprey püskürtülür, yarım saat beklenir ve daha sonra bilgisayarla dizel partikül filtre temizleme işlemi yapılır.

Yukarıda da dediğimiz gibi temizleme yöntemini düşünenler için tavsiyemiz yaptırmamaları yönünde olacaktır. Kısa süre sonra tekrar arıza almaları muhtemeldir. Bu nedenle gereksiz para harcamı olacaktır.

Kaynak: Carstechic ve BTP

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?