btp

Yalova Chip Tuning

BTPerformance garage olarak Yalova’da chip tuning bir diğer ismiyle ecu tuning işlemini profesyonel ekipmanlarımızla uygulamaktayız. Yalova chip tuning garajımızda yapılmaktadır. Remap işlemi profesyonel ekipler tarafından hazırlanmakta olup aracınızın gücü ve torku artarken aracınıza zarar vermemesi sağlanmaktadır.

Yalova Chip Tuning - Remap Uygulaması
Yalova Chip Tuning – Remap Uygulaması

**Aracınızın chip tuning işlemi sonrası çıkacağı güç değerlerini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Chip Tuning Nedir ve Nasıl Yapılır?

Chip tuning, otomobillerde bulunan motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilerek otomobilin performansını arttırmaya yönelik yapılan işleme verilen isimdir. Motor kontrol ünitesi diğer bir ismiyle ECU veya motor beyni motorun çalışmasını yöneten parçadır. Motorun çalışmasına yardımcı olan hemen hemen bütün parçalar motor kontrol ünitesinden gelen komutlar sayesinde çalışmaktadır. Chip tuning işlemi sayesinde motor kontrol ünitesinden alınan yazılım değiştirilir ve motorun performansının artması sağlanır. Motor performansının artmasının yanı sıra yakıt tasarrufu da sağlayan chip tuning işlemi günümüzde sıkça tercih edilen uygulamalar arasına girmektedir. Bilinmelidir ki chiptuning uygulaması sadece otomobillerde değil motorsiklet, kamyon, otobüs, traktör ve hatta deniz taşıtlarında da uygulanmaktadır.

Yalova Chip Tuning - Masa Üstü Okuma Yazma
Yalova Chip Tuning – Masa Üstü Okuma Yazma

Chip Tuning Hangi Araçlarda Uygulanır?

Chip Tuning işlemi motor beyni ile çalışan motorların hemen hemen hepsinde uygulanabilmektedir. Genel olarak Turbo dizel veya turbo benzinli motorlarda tercih edilsede atmosferik araçlarda da uygulanabilmektedir. Turbolu araçlarda daha fazla tercih edilmesinin sebebi güç artışının çok daha fazla olmasıdır. Turbolu araçlarda güç artışı %20-40 iken atmosferik motorlarda bu oran %5-15 arasında olmaktadır.

Yalova chip tuning olarak tuning işlemi sırasında motor kontrol ünitesi içerisinden aldığımız yazılımda değiştirdiğimiz değerlerden bahsedersek;

Diesel Motorlar İçin değiştirilen değerler;

 • Yakıt miktarı
 • Common rail motorlar için yakıt basıncı
 • Turbo basıncı
 • Tork limitleri
 • Giriş hava sıcaklığı
 • Egzoz sıcaklığı

Benzinli Motorlar İçin Değiştirilem Değerler;

 • Yakıt Püskürtme zamanı
 • Ateşleme açısı
 • Hava/yakıt karışım oranı
 • Giriş hava sıcaklığı
 • Egzoz sıcaklığı
 • Direkt Enjeksiyonlu motorlar için yakıt basıncı
 • Tork limitleri
 • Turbo hava basıncı

gibi değerler değiştirilmektedir. Bu değerler değiştirilirken stage 1 yazılım yapıldığı takdirde güvenli limitler içerisinde değişim yapılmaktadır. Bu nedenle motorunuza zarar gelmeyeceği gibi motorun çalışırken rahatlaması da söz konusu olacaktır.

Kullandığımız Cihazlar

Magicmotorsport tarafından üretilen ve en kaliteli okuma cihazı olarak kabul edilen MAGPro2 X17 Master ve FLEX Master cihazları

Ailentech tarafından üretilen Kess V2 master ve K-tag master cihazları

Yukarıda bahsedilen cihazlar ile yapılan uygulamalar motor beyninize herhangi bir zarar vermeden profesyonelce yapılmaktadır. Bu nedenle siz bekleme salonumuzda çayınızı içerken biz işlemleri gerçekleştiriyoruz.

İşlemlerin tahmini süresi ortalama 4 saat olup yapılacak işleme göre bu süre bir miktar artabilmektedir. Bu yüzden gelmeden önce iletişim sayfası içerisinde bulunan telefon numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yalova Chip Tuning Zararlı mı ?

Soft yazılımın motora zararı olmamakla birlikte faydası da olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki motor gücünün artması motor ve motorun çalışmasına yardımcı tüm parçalarda daha fazla yük meydana getirecektir. Bu nedenle motorun sağlıklı çalışmasını engellemese de chiptuning işleminden önce sağlıklı olmayan parçalar kendini gösterebilmekte ve motorun zarar görmesine neden olabilmektedir. Kısacası motor ve parçalarının iyi çalışır durumda olduğundan emin olunduktan sonra chip tuning işlemi araca hiç bir zararı olmayacaktır. Motorun kondüsyonuna güvenildikten sonra tavsiye edilen bir uygulama olduğu muhakkaktır.

Aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilir veya garajımıza gelerek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca kulüp binası olan garajımıza tüm araba meraklılarını bekliyoruz.

Diğer uygulamalarımız hakkında bilgi sahibi olmak için hizmetlerimiz sayfasına bakabilirsiniz.

Sayfa içerisinde geçen teknik terimler hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. 
– Motor Kontrol Ünitesi ECU
– Atmosferik ve Turbo

Tartışmaya Katılın