btpteknik

DPF İptal Edilmeli mi?

Dizel partikül filtresi kısa ismiyle DPF, bazı euro4 ve bütün euro 5 ve euro 6 dizel motorlarda kullanılır. Dizel motorların yanma sonucu bırakabilecekleri kurumları tutmaya yarayan parçadır. Bu sayfa da DPF iptal edilmeli mi sorusuna cevap ararken DPF iptali neden yapılır, DPF iptali hangi durumlarda gerekir veya DPF iptali araca zarar verir mi gibi sorulara cevap verilecektir.

DPF İptal Edilmeli mi?
DPF İptal Edilmeli mi?

*DPF ve EGR iptalini ayrıntılı olarak açıkladığımız Yalova DPF ve EGR iptali sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dizel Partikül Filtre DPF iptali Nedir?

Dizel partikül filtresi DPF iptali süreci iki aşamalıdır. Mekanik süreç veya yazılımsal süreç olarak tamamlanır. Mekanik süreç içerisinde filtrenin içerisi boşaltılır. İçi boşalan filtre arıza ışığı yaktıracağı veya motorun çekişinin azalmasına neden olacağı için yazılımsal olarakta iptal edilmesi gerekmektedir. Bu sayfada DPF iptal edilmeli mi sorusunun cevabını vereceğimiz için bu başlık için ayrıntıya girilmeyecektir. Eğer DPF iptali nasıl yapılır sorusunu merak ediyorsanız aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

*Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız hazırladığımız DPF iptali nasıl yapılır sayfasına bakabilirsiniz.

DPF İptali Neden Yapılır?

DPF iptali bazı durumlarda gerekebilir. Bu durumları açıklamadan önce DPF nasıl tıkanır sorusuna cevap vermek gerekir. DPF kötü yakıttan dolayı veya ömrünü tamamlaması ile tıkanacaktır. İyi yakıt kullansanız bile belli kilometreden sonra partikül filtre artık işlevini göremez hale gelir. Bu gibi durumlarda iki seçeneğiniz mevcuttur. Bunlarda birincisi minimum 4000 tl vererek yeni filtre taktırmak yada ikinci ihtimal olarak partikül filtresini iptal ettirmektir.

Neden 1: Kısa mesafe sürüşler

Sürekli kısa mesafe kullanılan veya düşük hızlarda kullanılan araçlarda DPF iptali hemen yaptırılır. Çünkü kısa mesafelerde partikül filtresi hemen dolacak ve rejenerasyon işlemine başlayacaktır. Bu işlem sırasında motorda fazla yakıt yakılacak ve motorun ısınarak çalışmasına neden olacaktır. Bu durumdan kaçınmak veya motorun sağlığını korumak için dizel partikül filtresi iptali zorunlu hale gelir. Yoksa sürekli rejenerasyona maruz kalan motorun ömrü kısalır. Bu nedenle kısa mesafede kullanılan araçlara sahip firmalar araçları satın alır almaz bu parçayı iptal ettirme yöntemine başvurur.

Neden 2: Parçanın ömrü

Kullandığınız yakıta veya motorun yakıt sistemlerinin kondüsyonuna bağlı olarak dizel partikül filtresinin ömrü 100 bin ile 300 bin arasında değişiklik gösterir. Ömrünü tamamlayan partikül filtresi motorun çekişinde düşüklük ve sürekli sıcak ve geri basınçlı çalışmasına neden olur. Bu nedenle ya yenisi alınacak ya da iptali yapılacaktır. Yenisinin fiyatının çok yüksek olması sebebi ile iptal yöntemi tercih edilmektedir.

Neden 3: Performans

Partikül filtresinin iptali motorda rahatlamaya sebep olacağı için bir miktar motorun gücünün ve çekişinin artmasına sebep olur. Bu da iptal edilmesinin tercih sebebidir.

DPF İptal Zararlı mı?

DPF iptalinin iyi hazırlanmış yazılım sayesinde motora zararı olmamaktadır. Mekanik olarak iptal edildikten sonra yazılım ile iptali yapılmalıdır.

Hangi durumlarda motora zararı olur diye sorarsanız. Eğer sadece yazılım ile iptal edilir ve mekanik olarak içerisi boşaltılmaz ise motora zarar verecektir. Dizel partikül filtresinin içerisi dolunca motor beyni bunu sensörler yardımı ile algılamakta ve rejenerasyon işlemini gerçekleştirmektedir. Eğer siz motor beyninden partikül filtresini yazılım ile silerseniz ve mekanik olarak içerisi dolu ise rejenerasyon yapmayacak ve motor geri basınç ile çalışacaktır. Bu nedenle hem mekanik iptal önemli hemde yazılım ile iptal önemlidir.

DPF İptal Sonrası Muayenede Sıkıntı Olur mu?

Dizel partikül filtresi içerisi çoğu araçta iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden biri partikül filtre tarafı diğeri katalizör tarafı. Siz mekanik olarak katalizör tarafını da boşaltırsanız araç muhtemelen muayeneden geçemeyecektir. Bu nedenle mekanik içşilik sırasında sadece partikül filtre tarafının boşaltılmasını istemeniz gerekmektedir. Sadece partikül filtrenin boşaltılması muayenede sıkıntı çıkarmamaktadır. Tabi ki mekanik içilik muayene istasyonundaki görevlinin farketmeyeceği kadar güzel yapılmalıdır.

DPF İptalini Neden Bizde Yaptırmalısınız?

Dpf iptaline karar verdiyseniz garajımıza bekleriz. Yazılım ile ptalini gerçekleştiriyoruz. Yazılım ile ayarlamaları iyi yapmamız sayesinde motorun verimi eski haline kavuşuyoruz. Eğer mekanik işçiliği tarafımız aracılığı ile yaptırmak isterseniz o şekilde de opsiyonumuz mevcut. Garajımza geldiğinizde size mekanik işçilik isteyip istemediğinizi soruyor ve gerekirse anlaşmalı olduğumuz firmalar yaptırıyoruz.

DPF İptal Ücreti Ne Kadar?

DPF iptali ücreti motor beynine göre değişmektedir. Fakat günümüzdeki araçların hemen hemen %90’ı sabit fiyat ile yapılmaktadır. Bu sabit fiyata btperformance fiyat listesi sayfasından ulaşabilirsiniz. Mekanik işçilik için ayrıntılı bilgiyi garajımızda vermekteyiz.

Tavsiye veya bilgi almak için her zaman iletişim sayfası üzerinden bize ulaşabilir veya garajımızı ziyaret edebilirsiniz.

Garajımızda yaptığımız uyulamalar hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Kaynak: BTP ve Carstechnic

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?