btpteknik

Partikül Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dizel partikül filtresi diğer ismiyle DPF, bazı euro4 ve bütün euro 5 ve euro 6 dizel motorlarda kullanılmaktadır. Dizel motorların yanma sonucu bırakabilecekleri kurumları tutmaya yarayan parçadır. Motor beyni Dizel partikül fitresinde veya partikül filtresi ile alakalı sensörlerde arıza görürse motoru korumaya alır ve motorun çekişini azaltır. Motor egzoz sistemi üzerinde bulunan bu parça kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Eğer sensörler partikül filtresinde doluluk görürse rejenerasyon dediğimiz işlemi gerçekleştirir. Rejenerasyon sonrası eğer hala sorun algılıyorsa bu sefer arıza lambası yakarak sürücüyü uyarır. Bu sayfada partikül filtresi arızası nasıl anlaşılacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

Partikül Filtre Arızası Nasıl Anlaşılır?
Partikül Filtre Arızası Nasıl Anlaşılır?

Partikül Filtresi Arızası Belirtileri

I – Doluluk Nedeniyle Arıza Işığı Yakması:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi motor beyni partikül filtresi sensörlerinden aldığı bilgileri değerlendirir ve ona göre işlem yapar. Eğer doluluk görürse rejenerasyon işlemini başlatır. Rejenerasyon işleminin ne olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkta kısaca anlatılmıştır. Bu işlemi aracınız sık sık yapmaya başladı ise artık arıza yaklaşıyor demektir. Tam olarak sorun olmasa da arızanın yaklaştığını ve yakın zamanda kendi kendini temizleyemez hale geleceği ve arıza lambası yakacağını bilmelisiniz. Bu gibi durumda eğer bütçeniz var ise öncelik olarak partikül filtresinin yenisi ile değiştirilmesi önerilmektedir. Ya da partikül filtre iptali yöntemini seçebilirsiniz.

Tavsiye olarak bu durumda yapılması gerekenler ise;
1- Eğer aracınızın kilometresi düşük ise
– bu işlemi sık sık yapıyorsa ve araçta turbo veya enjektör arızası yok ise mutlaka kullandığınız yakıt şirketini değiştirmelisiniz.
2- Eğer aracınızın kilometresi yüksek ise;
– Motorun rejenerasyonu sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için aracın hızı düşmeden sabit 2500 devir olacak şekilde yarım saat aracı kullanabilirsiniz.
– Eğer bu şekilde bir imkanınız yok ise arıza tespit cihazı ile rejenerasyon işlemi yaptırabilirsiniz.

Partikül filtresi Rejenerasyon İşlemi Nedir?

Firmalara göre partikül filtresi rejenerasyon işlemi farklılık göstermektedir. Bazı firmalarda partikül üzerinde ek bir enjektör bulunmaktadır. Fakat çoğu partikül filtresi rejenerasyon işlemi motorun kendi enjektörleri sayesinde gerçekleşir.
Yani şu şekilde çalışmaktadır; Partikül filtresi sensörleri arasındaki basınç farkı artarsa motor beyni rejenerasyon işlemini başlatır. Rejenerasyon işlemi sırasında motor beyni enjektörler vasıtası ile motora daha fazla yakıt göndererek egzoz sıcaklığını arttırır ve ısınan egzoz gazı ile partikül filtresini temizlemeye çalışır.

Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Edin Uyarısı

Bazı modellerde partikül filtre arızası durumunda araç ekranına partikül filtre dolu sürmeye devam edin uyarısı verecektir. Bu durumda yapmanız gereken ise aracı stop etmeden bir miktar dolaşmak olacaktır. Ortalama 15 dakika içerisinde bu uyarı sönmesi beklenir. Bu partikül filtresinin dolu olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz rejenerasyon işlemine başladığı anlamına gelir.

II – Sensör Arızası Nedeniyle Arıza Işığı Yakması

Dizel partikül filtresi üzerinde basınç ve sıcaklık sensörleri bulunmaktadır. Bu sensörlerden biri veya bir kaçı arızalanırsa motor arıza ışığı yanar ve araç çekişten düşer. Bu durumda arıza tespit cihazı ile arızalı olan sensör tespit edilmeli ve değişimi yapılmalıdır. Eğer sensör ücreti veya aracın kilometresi yüksek ise ilerleyen kilometrelerde arızanın diğer sensörlerden veya doluluktan dolayı tekrarlayabileceği düşünüldüğünde iptal yöntemi tercih edilebilir.

III – Arıza Lambası Yakmadan Aracın Çekişten Düşmesi

Bazı durumlarda araç arıza lambası yakmaz ve çekişten düşer. diğer sistemlerin düzgün çalıştığından emin olunduktan sonra partikül filtresinin tıkalı olabileceği akıllara gelmelidir. Tıkalı olan partikül filtresi egzoz geri basıncının artması sebebi ile aracın çekişini zayıflatır. Bu durumda sensörlerin veya partikül fitrenin kimyasalsız temizliği yapılabilir.

Dizel Partikül Filtresi Arızası Neden Olur?

  • Düşük kaliteli yakıt,
  • Yakıt veya hava sisteminde oluşan arızalar sonucunda kötü yanma,
  • Düşük hızda ve yoğun trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
  • Yanlış yağ kullanımı veya motor arızaları sonrası motorun yağ yakması

Partikül Filtre İptali Yaptırmalımıyım?

Partikül filtre iptalini düşünmeden önce temizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Fakat bunlar geçici çözüm olacaktır ve kısa sürede aynı arızalar ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle bizim tavsiyemiz ya filtreyi yenisi ile değiştirmek ya da iptal ettirmek olacaktır. Yukarıda da dediğimiz gibi temizleme yöntemini düşünenler için tavsiyemiz yaptırmamaları yönünde olacaktır. Kısa süre sonra tekrar arıza almaları muhtemeldir. Bu nedenle gereksiz para harcamı olacaktır.
* Bu konuda ayrıntılı bilgiyi ”DPF İptal Edilmeli mi?” isimli sayfamızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Partikül Filtresi Arızası Maliyeti Nedir?

Partikül filtresi arızası durumunda maliyet hesabı için motor arıza tespit cihazına bağlanması şarttır. Eğer sensör arızası var ise maliyet sadece sensör ücreti kadar olacaktır. İptalinde ise maliyet partikül filtresi çeşidine göre değişiklik gösterir. Bazı araçlarda ücretsizz yapılırken bazı araçlarda belli ücret talep edilebiliyor. İptal yöntemini düşünürseniz bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

*Bu ve bunun gibi yazıları okumak istiyorsanız sitemizin SSS bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

*Egzoz sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız tarafımızca hazırlanan Carstechnic.com sitesindeki Motor Egzoz Sistemleri ve Parçaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

*Hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için burayı tıklayın.

Kaynak: Carstechnic.com sahibi olarak Btperformance

Tartışmaya Katılın

Whatsapp'ı aç
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?